Autobyography

In: People

Submitted By danielaferko
Words 1011
Pages 5
Autobiografi
Emri im eshte Daniela Ferko. Kam lindur ne nje kohe krize per vendin tim , por pas lindjes sime ne 18 nentor 1997 vendi sikur u qetesua disi. Bej shaka, une s’ndikova fare. :) Une isha femija e pare ne familjen time. Mami im ishte shume e bukur e re dhe si shpirte, babi gjithashtu , dhe vazhdojne te jene. Une isha shume e kuqe me tipare te bardha sy bojeqielli dhe pak e shemtuar, gjithsesi isha bebe. Ne moshen nje vjecare me prinderit e mi shkuam ne Greqi. Sipas historive qe me tregon mami , sepse une nuk mbaj mend shume gjera, u ambientova shume shpejte madje mesova rrjedhshem greqishten. Tani nuk mund te them asnje fjale. Pas dy vjetesh qendrimi atje u kthyem ne Shqiperi . Kur u ktheva ketu gjeja qe kisha me shume qef ishte te shkoja nga gjyshja nga ana e mamit. Me kujtohen shume mire ato mbasdite te gezueshme kur nena ime me mbante prej dore dhe me shetiste neper parqet e qytetit. Tezja ime me e madhe me donte shume fare edhe une e doja shume shume ,madje vazhdoje ta dua. Ne ato kohe rreth viteve 2000 ajo ishte studente ne Tirane ,por per te me bere mua qefin kursente leket nga ushqimin dhe me blinte lodra. Dhe si te gjithe femijet qe i duan shume lodrat edhe une i doja , por me shume dhuruesin e tyre. Kur isha kater vjece lindi Juxhini, vellai im. Ne fillim isha shume xheloze pasi mamin e doja vetem per vete , edhe vellain e doja ,por me kushtin qe te mos ma merrte mamin. Kur u bera per ne klase te pare me ne fund e kuptova qe mami ishte e te dyve dhe nuk do te ma merrte njeri. Ne klasen e pare rashe me mesuese V. Lloshin dhe 16 nxenes te tjere. Ishte pak e veshtire per mua te ambientohesha pasi per vec familjes une s”njihja tjeter. Shoqa ime e pare ishte Lori madje shoqeria jone ishte aq e forte sa vazhdon te mbijetoje akoma ne oqeanin e pashprese te shoqerise se sotme. Ishte ajo e cila insistoi ne shoqerine tone. Nuk isha fare…...

Similar Documents